Internetové stránky provozované Tichý svět - chráněná pracoviště, o. p. s. používají cookies. Používáním těchto webových stránek s tímto použitím souhlasíte. V pořádku Více informací o cookies

Autoškola pro neslyšící

V rámci projektu Autoškola pro neslyšící jsme přeložili testové otázky teoretických zkoušek autoškoly do českého znakového jazyka tak, aby si je neslyšící studenti mohli nastudovat formou videí.

Rodným jazykem neslyšících je jazyk znakový. Ten má oproti češtině odlišnou gramatiku, a proto se často stává, že neslyšící psanému textu správně neporozumí. Přítomnost tlumočníka na zkouškách většinou není z kapacitních důvodů možná, přestože jsou testové otázky v autoškole mnohdy odborné a složité a vyžadují právě vysokou míru porozumění.

Překladem otázek jsme tak zajistili bezbariérový a rovný přístup k teoretickým zkouškám v autoškole. Získáním řidičského průkazu se neslyšícím otevře cesta k zaměstnáním, ve kterých by se bez této dovednosti jinak nemohli uplatnit, a také k větší životní nezávislosti a spokojenosti.

Děkujeme Nadaci ČEZ za podporu!

Nadace ČEZ